AJÁNLÓ
 
18:14
2014. 05. 03.
A függőség alatt általában a hozzászokás, szükséglet, ragaszkodás fogalmakat értjük....
A bejegyzés folyatódik
 
18:14
2014. 05. 03.
Az egyensúly a rendszernek egy olyan állapota, amelyben az egymásra ható erők hatásának összege...
A bejegyzés folyatódik
 
18:14
2014. 05. 03.
Az idő a változás mérésére szolgáló fogalom. Az idő múlása a 4. dimenzió, amely egy...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy blogger tragédiája

0

A világnézet önmagában határozza meg a körülöttünk lévő világ értelmezését. Egy olyan átfogó konstruktum, amely magába foglalja a filozófiai álláspontokat, politikai ideológiánkat, vallási nézeteket stb. A világnézet tehát egy szerves részét adja a személyiségünknek, tehát egy önkifejezési forma is. Amennyiben szétnézünk a tudományokban, megállapítható, hogy minden tudománynak megvan a maga világnézete, egy úgynevezett "szemüveg", amelyen keresztül érzékeli, felfogja, értelmezi a körülötte lévő világot. Ezen belül pedig vannak a bizonyos nézetek, amelyek az adott területen belüli perspektívákat jelentik.

A világnézet egy nagyon kényes dolog az emberek számára. Nem szeretjük, ha megkérdőjelezik a már kialakult nézeteinket, nem szeretjük, ha megkérdőjelezik a hitünket bármilyen dologgal kapcsolatban is. Fontos hozzátenni, hogy általános igazságot nem tudunk tenni, pont ebben rejlik a szépsége és a specialitása a világnézeteknek, pont ezért övezi rengeteg vita az ilyen témákat érintő kérdéseket. 

Az emberekben benne van az igazságra való vágy, szeretnénk, ha állandóan nekünk lenne igazunk, ezért van ennyi konfliktus manapság. Azonban amennyiben tisztában vagyunk az abszolút igazság és a világnézet közötti különbséggel, máris egy érettebb, fejlettebb, magasabb intellektust képviselő szintre léptünk.

Nehéz belegondolni, de nem csupán az abszolút igazság léte zárható ki.  Isaac Newton óta tudjuk, hogy nincs abszolút tér, ahogy azt korábban gondolták. Az 1900-as évek elején pedig jött egy fickó, AKA Albert Einstein, aki a relativitáselméletben az abszolút idő fogalmát, mint nem létező jelenséget vezette be. A tér és az idő tehát viszonyítás (mindkettő relatív) kérdése.

A tudományokat mindig az igazság keresése motiválja. Ahogy Karl Jaspers német filozófus mondja: „A filozófia lényege nem az igazság birtoklása, hanem az igazság keresése.”

Az internet elterjedésével, és a lehetőségek szélesedésével egyre több labdarúgással kapcsolatos oldal kezd megjelenni. Fontos leszögeznünk, hogy amennyi oldal, annyi "szemüveg". Minden oldal, blogger a maga szemüvegén keresztül értelmezi a történéseket, folyamatokat. Visszautalva az előbbi idézetre, mindenki keresi a saját igazságát, akárcsak a filozófusok. Ilyen perspektívából nézve mi filozófusok vagyunk, próbáljuk keresni az okokat, és a saját világnézetünkre támaszkodva bizonyos dolgokat (amelyeket mi fontosnak gondolunk) emelünk ki az egyes mérkőzésekből, csapatokból stb. Vélekedünk egy dologról, amelyet a saját formanyelvünkön keresztül ragadunk meg, majd racionalizáljuk. Mint már említettem abszolút igazság természetesen itt sincs, legtöbbször különbözően közelítjük meg a dolgokat, ennek megfelelően más dolgokat vélünk fontosnak.

A futballt rengeteg vita övezi, amelyek mind az eltérő nézetek miatt alakulnak ki. Szép foci vagy eredményesség? 4-4-2 vagy 4-3-3? Erős széljáték vagy középső labdatartás? Labdabirtoklás vagy catenaccio?

Ennek ellenére, mint minden rendszernek, a futballnak is vannak alapvető tézisei, amelyek "alapigazságként" funkcionálnak. Ezeket nevezzük a matematika nyelvén axiómáknak, olyan alapigazságoknak, melynek hitelességét senki sem vonja kétségbe.


Az Atletico Madrid a Chelsea legyőzésével bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, valamint könnyedén megnyerheti a spanyol bajnokságot is. Játékuk a Sacchi-féle Milanra emlékeztet. Alapformációjuk 4-4-2 a legtöbb esetben, így a védekezésből támadásba (és fordítva) való váltás (transition) sokkal könnyebb ezáltal. Mentalitásuk többnyire védekező (és nem ultravédekező), az ellenfelet és a labdát megpróbálják a kaputól távol tartani, ezáltal nullára redukálni az ellenfél gólszerzési esélyeinek számát, a védővonal a 16-os előterében helyezkedik el. Ennek ellenére mégis egyre többen jellemzik őket a 'busz' kifejezéssel, tévesen. Ez egy olyan elvi hiba, mintha azt mondanánk a Barcelona játékára, hogy egyenes támadást játszik (AKA Ferguson-féle MU), miközben a tempótámadás jellemző rájuk. A cél ugyanaz, azonban eszközeiben, elemeiben, stílusában és formanyelvében teljesen más. Ennek az alapténynek (igazságnak, axiómának) a kiemelését azért tartom fontosnak, hogy ezáltal is jobban tudjuk majd megérteni a hamarosan érkező elemzést az Atletico Madridról, valamint, hogy eloszlassak egy teljesen rossz alapokra és értelmezésre fektetett tévhitet.

A 'busz' és a védekező mentalitás közötti különbség: 


comments powered by Disqus

Követők

heinrich juergenw alberto kisdrogba csker

Utolsó kommentek